&noscript=1"/>

Fasáda vizitka domu

Estetické prevedenie fasády je vizitkou každého domu. Po celé stáročia najmä v mestskej architektúre priťahujú exponované predné časti fasád pohľady okoloidúcich.

V súčasnej dobe sú najobľúbenejšími materiálmi pre stavbu vonkajších častí stien. Často sa používajú aj omietky minerálne alebo akrylátové. Keramické fasádne tehly si zároveň s lícovými získavajú stále viac priaznivcov hlavne pre svoju trvácnosť a odolnosť voči atmosférickým vplyvom. Okrem technických parametrov sú dôležitou výhodou tehlových fasád ich estetické kvality.

Na našom trhu je dostupná nielen celá škála farebností a vzorov, ale tiež je možné vybrať si k projektu štruktúru líca, rozmery a celý dojem zavŕšiť výberom farebnosti škáry. 

Takže už samotný výber techniky vyhotovenia steny čiastočne podmieňuje výber materiálu pre fasádu. V prípade, keď sa čoraz väčšieho uznanie dostáva trojvrstvovým stenám, klinkerová alebo lícová tehla sú ideálnou ponukou pre stavbu vonkajších obvodových stien. Priaznivci modernej štylizácie rozhodne využijú klinker, ktorý je dostupný nielen v odtieňoch červenej, ale aj v rôznych tónoch sivej, béžovej a dokonca čiernej.

Tradičné fasády štylizované do zostarnutého múru, je možné úspešne vytvoriť vďaka použitiu ručne formovanej lícovej tehly, charakteristickej červenohnedú farebnosťou a nepravidelnou štruktúrou líca.

Špeciálnym spôsobom výpalu hliny bolo dosiahnuté to, že sa na povrchu líca tehál podarilo dosiahnuť zaujímavý vizuálny efekt - v závislosti od uhla dopadu lúčov odráža rôzne odtiene a odlesky. Najnovším architektonickým nápadom je spojenie rôznofarebných tehál, ktoré vytvárajú efektné a originálne vzory na fasáde. Už vo fáze projektu stavby je však potrebné rozhodnúť sa, či vyberáme klinkerovú tehlovú fasádu alebo steny s akrylátovou alebo minerálnou omietkou. Súvisí to s tým, že pri stavbe trojvrstvovej steny je potrebné počítať so širšími základmi.

Overená metóda na obnovu vzhľadu stavby je použitie fasádnych pásikov, ktoré sa lepia na vonkajšiu vrstvu steny. Správne usporiadané a vyhotovené škáry dokonale imitujú tehlovú stenu. Podobne ako pri klinkerových a lícových tehlách, pásky sú dostupné v rôznych odtieňoch s rôznou štruktúrou líca.

Arch. Anna Krajewska

Projektové štúdio ARCHIPELAG