Bohužiaľ, naše produkty nepredávame jednotlivým zákazníkom, je možné zakúpiť ich v stavebných veľkoskladoch, ktoré s nami spolupracujú (zoznam kontaktov je k dispozícii na našich webových stránkach pod zložkou Kde kúpiť - po zvolení kraja a mesta sa objaví zoznam veľkoobchodov). Kontaktujte, prosím, priamo vybranú pobočku, ktorá Vám poskytne zadarmo cenovú ponuku strešnej krytiny na základe návrhu strechy. Orientačné hrubé trhové ceny nájdete v cenníku uvedenom v sekcii materiály na stiahnutie - cenník strešných škridiel a príslušenstva. Upozorňujeme, že cena strechy bude závisieť od typu a farby škridle, rovnako ako jej komplexnosti - čím viac lát, vikierov, košov, atď... tým bude strecha drahšia, pretože na jej správne dokončenie bude potrebných viac doplnkov, ako sú chrbtové škridle, krajné strešné škridle atď.

Rastúci mach na strechách je prirodzený proces, najmä v tienistých, vlhkých miestach na severnej strane. Ak je to z estetických dôvodov nepríjemné, odporúčame nastriekať prípravok na mach a riasy, ktorý je dostupný v poľnohospodárskych/záhradníckych obchodoch. Keď preparát začne účinkovať a povrch strechy vyschne (mach sa zmení na hnedú farbu), oblasť by mala byť umytá tlakovým ostrekom. Potom môžete škridle znova postriekať rovnakým prípravkom, čo minimalizuje riziko ďalšieho rastu machu. Na vykonanie tejto činnosti, je najlepšie najať profesionálny tím na čistenie striech.

Sneh sa môže dostať pod škridle. Pri silnom daždi a vetre sa to stane na každej streche. V našej klíme je to úplne normálny jav. A čo viac, okrem snehu, sa tiež dostane pod strešnú škridlu prach a dážď. Nič z nich však nemôže preniknúť do vrstiev pod škridlami. Pravidlom v tomto prípade je, že strecha musí byť tesná ešte pred umiestnením škridiel, nikde nemôže zatekať. Strešné škridle majú za úlohu zaistiť odolnosť, ochranu proti UV žiareniu; samozrejme majú tiež estetickú funkciu.

Avšak úlohou hydroizolácie, tj. fólie, obloženia a/alebo strešnej plsti, je zadržať vodu. Celý systém strešnej krytiny rovnako pre škridle ako aj základňu pod nimi, je určený na doplnenie a komplexné poskytovanie vodotesnosti, dlhovekosti, estetiky a ďalších požadovaných vlastností. Vyššie popísané strešné a hydroizolačné vlastnosti sú uvedené v publikáciách ako "Keramická strešná krytina. Detaily prevedenia" a "Atlas striech. Sklonené strechy".

"Atlas Striech" alebo tiež poľské vydanie známej nemeckej publikácie Dachatlas, opisuje základy a interakcie, ktorým je krytina vystavená: "Všetky strechy kryté malými prvkami sú vzhľadom na veľký podiel zvarov odolné voči dažďu, ale nie sú vodotesné (...) Poletujúci sneh a dažďové zrážky môžu byť nafúkané cez spoje krytiny. S miernym sklonom strechy môže vietor spúšťať dažďovú vodu zo strechy a pretlačiť ju spojmi dovnútra. Vniknutie snehu a dažďa cez nasávacie a odvetrávacie otvory je nevyhnutné." Preto je položenie fólie veľmi dôležitou otázkou, ktorá má kľúčový vplyv na následnú tesnosť strechy a jej nepriepustnosť. Fólia nesmie byť narušená.

V prípade jednovrstvových fólií sa môžu pri pribíjaní kontralát vytvárať diery. Trojvrstvové fólie majú tendenciu utesniť túto dieru tak, aby voda nepretekala. Preto, ak si investor zvolí jednovrstvovú fóliu, malo by byť inštalované dodatočné tesnenie v mieste pripevnenia kontralát. Ďalšou dôležitou otázkou, na ktorú nesmieme zabudnúť v súvislosti s ochranou proti zatekaniu, je správne usporiadanie fólie okolo komína. V tomto mieste by mala byť membrána zavinutá a dodatočne zaistená. Ak strecha tesní, vnikanie snehu pod škridle nie je dôvodom na obavy. Avšak, ak sa voda dostane do stien a do domu, znamená to, že izolácia (podklad) je deravý a mali by ste sa poradiť s odborníkom alebo skúseným pokrývačom, ako tomu zabrániť. Stojí za zmienku, že o konkrétny typ podkladu (najlepšie strecha úplne pokrytá lepenkou je potrebné postarať sa najmä vtedy, keď: podkrovie je úžitkové, strecha má malý uhol sklonu a meteorologické podmienky zahŕňajú silný vietor, dážď a husté sneženie (napr. hory v exponovanom priestore ).

Pre každý zo strešných systémov, ktoré vyrábame, bol nastavený odporúčaný a minimálny uhol sklonu. Napríklad - odporúčaný uhol sklonu strechy pre škridle Piemont je od 22 stupňov a minimálne - 16 stupňov. To znamená, že pre strechy so sklonom 16 až 22 stupňov je potrebné vykonať úplné debnenie s hydroizoláciou (lepenkou), pretože vzhľadom na malý uhol sklonu, voda a sneh sa môže zadržiavať na sklonu strechy a musí byť dodatočne zaistená proti zatekaniu. Použitie úplného debnenia so strešnou lepenkou sa tiež odporúča, pokiaľ je v mieste, kde sa dom nachádza často veľmi silný vietor a dom je v otvorenom priestore a má úžitkové podkrovie. Úplné debnenie so strešnou lepenkou poskytuje v tomto prípade väčšiu tesnosť a odolnosť voči náročným poveternostným podmienkam. Pokiaľ má strecha uhol sklonu 22 stupňov, môže byť doska Piemont a MONZAplus umiestnená bez použitia tzv. prídavnej ochrany v opláštení, tj. priamo na membráne (strešná fólia). Pri dlaždiciach Bornholm je odporúčaný sklon strechy 30°.

Rozstup lát sa líši pre konkrétne typy strešných škridiel, ktoré vyrábame:

Piemont - 365-403 mm / MONZAplus - 390-396 mm / Bornholm - 363-369 mm / Fleming - 363-369 mm

Nezabudnite, že vždy odporúčame položiť škridle na priemerný rozstup lát (napr. pri dlaždiciach MONZAplus je to 393 mm). Všetky technické parametre, vrátane rozstupov záplaty pre jednotlivé dlaždice, nájdete v publikácii "Keramická strecha" v sekcii na stiahnutie - katalógy Röben.

Všeobecným princípom usporiadania je, že na priemere 13 m2 strechy je jedna strešná škridla. Ak je okraj strechy kratší ako 6-7mm, potom nie je povinnosť používať ventilačné škridle - sú potrebné iba v citlivých miestach s náročným vetraním, napr. pri strešných oknách. Na strechách s okrajom dlhším ako 7 m je obvyklá prax usporiadania ventilačných škridiel v treťom rade pod hrebeňovou latou.

Viac informácií o strešnom vetraní a ventilačných škridlách nájdete v sekcii na stiahnutie - informačné karty- strecha.

Pokiaľ ide o výpočet škridiel potrebných na kúpu, obráťte sa na niektorého zo spolupracujúcich veľkoobchodníkov, ktorí toto vykonajú zadarmo - zoznam dostupných miest v priečinku produktov kde kúpiť produkty Röben?

Toto riešenie je nesprávne. V našej ponuke ponúkame dva druhy komínov: odvetrávacie (dva typy) a ventilačné. Ventilačný komín Röben sa používa na odvetrávanie kanalizačnej inštalácie. Jeho úloha pre správne fungovanie tohto zariadenia je veľmi dôležitá, pretože kanalizácia funguje správne len vtedy, keď je účinne odvetrávaná. Základnou funkciou vetracieho komína Röben je vetranie miestností - môže byť použité ako koniec ventilačného zariadenia, okrem iného kúpeľne, garáže a kuchyne. Tento typ komína by sa teda mal použiť na dokončenie inštalácie digestora. Viac o ventilačných a odvetrávacích komínoch si môžete prečítať v sekcii na stiahnutie- informačné karty - strecha.

Farba a povrchová úprava sklonu strechy sú samozrejme záležitosťou vkusu, ale stojí za to venovať pozornosť podobnostiam a rozdielom medzi prírodnými a engobovanými škridlami. Všetky parametre týkajúce sa pevnosti, nasiakavosti, odolnosti voči atmosférickým faktorom sú na podobnej úrovni.

Engobovaná povrchová vrstva je však hladšia (klzká) ako prirodzený povrch, čo ju robí odolnejšou voči ukladaniu nečistôt, peľu, rias a pod. Ak plánujete postaviť dom na tienistom mieste neďaleko stromov, stojí za to zvážiť engobované alebo glazované škridle. Ako píšete, engobing spomaľuje rast machu a glazované škridle sú najmenej náchylné na nadmerný rast machu.

Na zamaľovanie miesta rezania strešnej krytiny sa používa špeciálny náter vo farbe povrchu škridle (tzv. studená engoba). Je k dispozícii v každom veľkoobchode ponúkajúcom naše produkty.

Špecifickosť pálenia keramiky vedie k tomu, že napriek elektronicky riadenému technologickému procesu, počítačovej kontrole kvality a opakovateľnosti farieb môže dôjsť k miernym rozdielom vo farbe. Dôvodom je základná prírodná surovina, ktorá sa používa na výrobu, tj. íl.

Toto je tiež zohľadnené poľskou normou - PN-EN 1304: 2002 / Ap1: 2004 Keramické strešné škridle - Definícia a špecifikácie výrobku; Príloha B na strane 16 VZHĽAD A KONŠTRUKCIA. "V prípade jednofarebných striech sú možné rozdiely v odtieňoch farieb, ktoré vyplývajú zo špecifických metód výroby keramických výrobkov." Pri dlhom časovom intervale vo výrobe škridiel môže dôjsť k rozdielu farieb. V tomto prípade odporúčame strešnou krytinou v inom odtieni obložiť, napr. striešky nad vikiermi. Rozdiely farieb nebudú viditeľné.

Vrstva glazúry alebo engoby je veľmi odolná, má 30-ročnú záruku.

V prípade, že sa na vonkajšom plášti škridle v dôsledku trhlín odlupuje engoba alebo glazúra (a nie je to spôsobené vplyvom počasia, napr. krupobitím), produkt je predmetom nároku na reklamáciu ako chybný výrobok. Avšak, predmetom reklamácie nie sú harysy, alebo mikrotrhliny na povrchu engoby. Objavujú sa na viditeľnej vrstve engoby alebo skloviny a vznikajú v dôsledku intenzívnej redukcie na zafarbených plochách. Tieto vlastnosti neznižujú priľnavosť engoby a skloviny ku črepu a nemajú žiadny negatívny vplyv na kvalitu škridiel. Ich prirodzený výskyt na keramike je popísaný v poľskej norme PN-EN 1304 "Strešné škridle a keramické tvarovky. Definícia a špecifikácie výrobkov."