&noscript=1"/>

Nastavenie lát pre strešné škridle Röben

Rozstup lát závisí od škridiel, ktoré používame na vytvorenie zastrešenia. Ide o stredné formáty strešných škridiel, veľké formáty a každý formát škridiel umožňuje odlišné rozstupy lát. Navyše, každý výrobca určuje dĺžku a šírku samotnej škridle, ktorá priamo ovplyvňuje rozstup lát.

Parametrom, ktorému je potrebné venovať pozornosť, je dĺžka škridle, pretože na základe nej je určená vzdialenosť medzi náplasťou. Podrobné údaje je možné nájsť v dokumentoch výrobcu. Ak sú vzdialenosti medzi latami nesprávne namerané,  znamená to, že budú prekročené extrémne hodnoty, škridla nebude ležať správne a bude citlivá na vietor.

Je potrebné uvedomiť si, že so zmenou vlhkosti krokvy povrchovo pracujú a mierne sa ohýbajú hore a dole. Preto sú strešné škridle tiež náchylné na niektoré posuny, ktoré sú pre nás nepozorovateľné.

Ak je rozstup lát príliš úzky alebo príliš veľký, škridla "nezapadne" na svoje miesto, čo môže poškodiť strechu. To je nevýhoda, ktorá sa často objavuje v technickej judikatúre. Niekedy sú nesprávne obviňovaní výrobcovia, hoci chyba je výsledkom nesprávneho rozloženia lát pokrývačom.

Rozstup lát pre strešné škridle Röben:

  • Piemont - 360-398 mm
  • MONZAplus - 390-396 mm
  • Bornholm - 363-369 mm
  • Bergamo -  333 - 361 mm