&noscript=1"/>

Dom Mariusza Wlazłego V súlade s prírodou

V blízkosti rodiny a prírody v kľudnej a tichej oblasti - to je domov jedného z najlepších poľských volejbalistov, Mariusza Wlazłého. Ekologický a voči obyvateľom priateľský dom stojí v malej dedine na rieke Warta.

Dom Mariusza Wlazłego

Mariusz Wlazlo je jedným z najslávnejších volejbalistov mladej generácie. Svoju športovú kariéru začal plávaním, ale časom zmenil disciplínu na volejbal a v roku 2003 získal jeho reprezentačný tím, poľských volejbalistov, titul majstrov sveta juniorov. V súčasnej dobe je kapitánom klubu PGE Skra Bełchatów, s ktorým veľakrát získal titul majstrov Poľska. Popri športe je zapojený aj do pomoci chorým deťom prostredníctvom spolupráce s Herosi, Możesz a Dr. Clown. A dokončuje výstavbu svojho domu, kde bude žiť so svojou ženou Paulinou a dvojročným synom Arkom.

Prečo ste sa rozhodli žiť v rodinnom dome?

Rodinný dom má množstvo výhod. Tou prvou je naša veľká záhrada. Nemusíme sa obávať problémových susedov, čo by sa mohlo stať, keby sme žili v bytovom dome alebo v nájomnom dome. Nemohli by sme tam mať ani krb. Dom však znamená veľa povinností, ako je odstraňovanie snehu v zime a v lete napríklad zalievanie a kosenie trávy. Tieto aktivity sa mi páčia, pretože je to pre mňa ideálny čas odpočinku. Takáto práca mi dodáva veľa spokojnosti a pomáha mi s odreagovaním sa po tvrdej súťaži.

Kde je váš domov a aké faktory rozhodli pri voľbe miesta?

Chceli sme byť blízko rodine, preto sme sa rozhodli žiť v dedine rodičov mojej manželky Pauliny. Veľké mestá môžu byť únavné a ja oceňujem pokoj. Po dôležitom zápase môžem sedieť pred krbom a nabrať novú silu. Takéto čisté prostredie má tiež dobrý účinok na nášho dvojročného syna Arka, ktorý má rád rodinné prechádzky v blízkych lesoch.

Čo rozhodlo pre výber projektu?

Bolo niekoľko faktorov, vrátane počtu izieb, celkovej plochy a vonkajšieho vzhľadu. Bolo pre nás tiež veľmi dôležité mať v dome krb, ktorý by bol umiestnený v centrálnej časti budovy. Predovšetkým však technológia rozhodla o mnohých aspektoch, pretože náš dom je zhotovený z guľatiny. To vylúčilo napr. návrhy s valbovou strechou. Chceli sme tiež otvorenú kuchyňu a medziposchodie. Všetko to bolo možné vďaka projektantovi - rodenému horalovi, ktorý tiež žije v domčeku z guľatiny.

Kedy začala stavba domu a bola už dokončená?

Prvé práce začali v marci 2010. Budova doteraz nebola dokončená. Na začiatku sme nemali príliš šťastie a narazili sme na "profesionálov". Potom sme museli vykonať mnoho opráv, čo znamenalo, že stavba bola oneskorená asi o pol roka. Dom je už obytný, ale stále okolo neho pracujeme, pretože chýbajú niektoré vnútorné prvky a vonkajšie práce. Avšak, teraz si môžeme vychutnať jeho čaro. Najpríjemnejšie je vôňa dreva, z ktorého bola stavba vyrobená.

Môžete povedať niečo viac o tvorbe stien?

Zamerali sme sa na ekológiu, takže voľba padla na guľatinu. Vyrábajú sa tradičnou metódou z masívneho dreva. Majú priemer 30 cm a najdôležitejšie je, že každý z nich bol vyrobený ručne. Na rozdiel od guľatiny vyrobenej pomocou sústruhu, majú tieto guľatiny jedinečný tvar a nie sú také hladké. Na utesnenie sme použili mech. Tento tradičný materiál si vyžadoval veľa práce, ale konečný efekt prekonal naše očakávania.

Aký typ strešnej krytiny bol použitý na stavbu strechy?

Zrubový dom je nadčasový, a rovnaká musí byť aj jeho strecha. Opäť sme sa zamerali na osvedčené tradičné riešenia a vybrali si pálenú krytinu. Vďaka tomu si môžeme byť istí, že strecha vydrží na mnoho generácií. Rozhodli sme pre krytinu Röben Fleming. Čo sa týka farby, veľkú váhu tu malo slovo mojej ženy Pauliny. Vybrala si čierno-hnedý TOBAGO odtieň, ktorý dokonale ladí k drevenej konštrukcii domu.

Má dom podkrovie?

Samozrejme! Neviem si predstaviť, že by som nemohol využiť toľko voľného priestoru. Dom tak či tak musí byť zastrešený, a vďaka tomu sme získali štvorcové metre pre ďalšie miestnosti. Bola by škoda nevyužiť taký priestor.

Má budova nejaké jedinečné technické riešenie?

Už vo fáze návrhu sme sa sústredili na praktickosť, a preto sme sa vzdali bazéna. Naša klíma nie je vhodná na jeho údržbu, okrem toho si môžete vždy kúpiť prenosnú konštrukciu, ktorú je možné na zimu skryť. Altánok na grilovanie, prístrešok na drevo a miestnosť pre bicykle budú užitočné.

Čo sa vám najviac páči v celom dome?

Naším obľúbeným miestom je obývacia izba s krbom spomínaným skôr. Radi tiež trávime čas na krytej verande. Veľmi sa mi páči dokončenie stropu. Možno aj preto, že som ho robil sám? Je to moja práca a som na ňu veľmi pyšný.

Aký druh záhradných prác sa vám najviac páči?

V podstate všetko. Kosenie trávy, prerezávanie stromov, zalievanie a výsadba - v týchto činnostiach nachádzam krásu každodenného života. Veľmi ma teší, keď niečo urobím sám. Nezáleží na tom, či je to drevený kvetináč alebo veľká truhla. Dom je moja vášeň, preto starostlivo vyberám materiály a prvky na jeho dokončenie.

Aká bola najväčšia výzva počas výstavby?

Boli to samozrejme už spomenutí "profesionáli" a to, čo po sebe zanechali. Teraz už vieme, že je potrebné vyberať starostlivejšie. Už sme ponaučení.