Podjazd do garáže

Na stavebnom trhu existuje veľa materiálov, z ktorých sú vyhotovené príjazdové cesty do garáže. Ich povrch môže byť vysypaný zo štrku alebo vyliaty z betónu. Alternatívou je usporiadanie príjazdovej cesty z betónových blokov alebo prírodných prvkov: klinkeru alebo kameňa, napr. žuly.


Pri výbere materiálu pre garážovú príjazdovú cestu by investori mali byť vedení predovšetkým dvoma faktormi - estetikou a trvanlivosťou. Príjazdová cesta je vizuálne atraktívna, keď sa štýlovo hodí do bloku budovy, rovnako ako do okolia domu. Sfarbenie tiež zohráva dôležitú úlohu pri dosahovaní zamýšľaného účinku. Preto stojí za to vyberať materiály, ktoré investorom dávajú možnosť prispôsobiť sa farbe povrchu, napríklad fasáde budovy.

Klinker je tiež extrémne odolný voči mechanickému poškodeniu, čo môže byť veľmi dôležité, napríklad keď zle zdvihneme auto na zdvihák a vozidlo spadne na príjazdovú cestu. Stojí za to vedieť, že na príjazdovej ceste z klinkeru môžu byť vykonávané aj opravy, pretože sú odolné voči olejom, benzínu a kyselinám. Tehly z klinkeru majú ešte jednu vzácnu výhodu - sú odolné voči soli. Keď v zime príjazdovú cestu pokrýva vrstva snehu alebo ľadu, investori, ktorí si zvolili klinker, budú schopní posypať povrch soľou bez strachu, že sa zničí alebo stratí farbu.

Preto je veľmi dôležité vybrať materiál, ktorý je odolný proti oderu. Medzi stavebnými materiálmi dosahuje v tomto smere najlepšie parametre klinker. Prechádzanie a prejazd po tehlách z klinkeru alebo dlažobných kockách nemá žiadny vplyv na ich vzhľad. Klinker je ideálny na jazdu do kopca kvôli svojej vysokej odolnosti voči drsným poveternostným podmienkam. Veľmi nízka nasiakavosť chráni pred ničivým vplyvom vlhkosti a zaisťuje odolnosť proti mrazu.

Ak vďaka výhodám klinkeru rozhodnete, že z tohto materiálu vytvoríme povrch príjazdovej cesty, nezabudnite na niekoľko pravidiel:

  1. Povrch príjazdovej cesty musí byť najmenej 6 cm hrúbky a ak po nej budú jazdiť tiež nákladné automobily, minimálne 8 cm.
  2. Minimálna šírka príjazdovej cesty je 3 m.
  3. Povrch príjazdovej cesty musí byť usporiadaný tak, aby bol zaistený odtok vody.
  4. Vonkajšia vrstva príjazdovej cesty by mala byť niekoľko cm nad terénom, ktorý ju obklopuje.